Πήρε τους πολυπόθητους τρεις βαθμούς κόντρα στην Έμπολι η Λάτσιο και συνεχίζει να... ελπίζει για την έξοδο στο Champions League! Οι γηπεδούχοι "καθάρισαν" το τρίποντο επικρατώντας με 2-0 στο "Ολίμπικο" για την 36η αγωνιστική της Serie A. Με τη νίκη της αυτή η Λάτσιο έφτασε τους 59 βαθμούς και βρίσκεται σε απόσταση... αναπνοής από την πέμπτη Αταλάντα που έχει 58 βαθμούς και ματς περισσότερο, στη "μάχη" για το εισιτήριο που οδηγεί στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση!

Υπέταξε την Έμπολι η Λάτσιο στην Serie A με φοβερή εμφάνιση του Χρήστου Μανδά

H Λάτσιο είχε τα ηνία από την αρχή του παιχνιδιού και την πρωτοβουλία των κινήσεων σε αντίθεση με την Έμπολι που είχε επικεντρωθεί κυρίως στο αμυντικό και ανασταλτικό κομμάτι με στόχο να κλείσει τους χώρους και να περιορίσει τις επιθετικές αρετές των γηπεδούχων.

Ο Χρήστος Μανδάς που για ένα ακόμη ματς βρέθηκε κάτω από τα γκολποστ, "έκλεψε" τις εντυπώσεις με μια εντυπωσιακή και σωτήρια επέμβαση στο 35ο λεπτό. Ο Έλληνας γκολκίπερ κατάφερε σαν από... μηχανής Θεός να απομακρύνει με ανάποδο χέρι τη μπάλα σε κόρνερ μετά από εξ'ε παφής πλασέ του Καπούτο που βρέθηκε σε τετ-α-τετ και "νικήθηκε" κατά κράτος από τον 22χρονο γκολκίπερ. Μετά την απόκρουση του, ο ίδιος πανηγύρισε έξαλλα μαζί με τους συμπαίκτες του που τον αποθέωσαν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d17n0ck91h21)
Το πολυπόθητο γκολ για τη Λάτσιο ήρθε στην εκνοή του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (45+3') με τον Γκαμπαρόν, ενώ ο Βετσίνο "κλείδωσε" τη νίκη για την ομάδα του στο 89ο λεπτό σκοράροντας για το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

Φροζινόνε - Ίντερ 0-5 (19' Φρατέζι, 60' Αρναούτοβιτς, 77' Μπουχάναν, 80' Μαρτίνες, 84' Τουράμ)
Νάπολι - Μπολόνια 0-2 (9' Εντόι, 12' Πος)
Μίλαν - Κάλιαρι 5-1 (35' Μπενασέρ, 59', 88' Πούλισικ, 74' Ρέιντερς, 83' Λεάο / 63' Νάντες)
Λάτσιο - Έμπολι 2-0 (45+3' Πάτρικ, 89' Βεσίνο)
12/5 16:00 Τζένοα - Σασουόλο
12/5 16:00 Βερόνα - Τορίνο
12/5 19:00 Γιουβέντους - Σαλερνιτάνα
12/4 21:45 Αταλάντα - Ρόμα
13/5 19:30 Λέτσε - Ουντινέζε
13/5 21:45 Φιορεντίνα - Μόντσα